Szop Pracz

Środki czyszczące

Wybieramy środek do czyszczenia

Czyszczenie A-Y "przegląd środków czyszczących
W tym rozdziale zajmiemy się krótkim przeglądem środków chemicznych, tych najpopularniejszych jak i tych skutecznych(często "o dziwo"- tańszych).
Nie będą to niestety wszystkie dostępne płyny, proszki, - tylko te przetestowane, wypróbowane w czasie kilku ostatnich lat.

1.Środki do czyszczenia dywanów, wykładzin, tapicerek, skór... :

Krótki ranking - czyli skuteczność środka do jego ceny:
  1. Rm 760(Karcher): opakowanie 80 dkg.-ok.27 zł. w przeliczeniu 10 l.płynu - 2,7 zł.
  2. Taski 103: opakowanie 1 l. ok.22 zł.w przeliczeniu 10 l. płynu - 11 zł.
  3. Spruch ex (Komfortu): opakowanie 1 l. ok.40 zł.w przeliczeniu 10 l. płynu - 20 zł.

Opisane środki chem. służą do czyszczenia najpopularniejszą metodą (natryskowo- ekstrakcyjną) 10 litrów przygotowanego płynu (rozcienczenie wg.instrukcji) w praktyce starcza na dwa średnio zabrudzone dywany, wielkości 2 * 3 metry.

W przypadku dywanów, wykładzin b.brudnych (do których nie mamy już, "poważniejszych"planów, nie ma większego sensu, czyszczenia ich bardzo drogą (jednak) chemią dlatego możemy posłużyć się proszkiem do prania, i płynem do mycia naczyń (na 10 l. płynu rozpuszczamy pół szklanki proszku do prania, tyle samo płynu do mycia naczyń - który wspaniale rozpuszcza tłuszcze, - i otrzymujemy świetny płyn czyszczący domowej produkcji.)

Uwagi

1.Zanim przystąpimy do czyszczenia, każdy środek chemiczny sprawdzamy pod kątem jego reakcji z czyszczoną powierzchnią, przez wyczyszczenie małego skrawka np: dywanu w mało widocznym miejscu, jeżeli po czyszczeniu nie zaobserwujemy zmian typu: farbowanie, bądź widocznych zniekształceń -możemy bezpiecznie czyścić resztę, jeśli zaś nasza wykładzina niszczy się pod badanym środkiem, zmieniamy go na inny lub rezygnujemy z prania, i odwozimy go do zakładu czyszczącego.(niektóre wykładziny, dywany muszą być czyszczone niestety tylko na sucho, przy użyciu wyrafinowanych chemikali, bardzo drogich, dostępnych tylko w firmach zajmujących się praniem itp.---pod wpływem wilgoci materiały kurczą się, rozciągają, farbuje runo i podkład).
Uwagi,sugestie proszę przesyłać naE-mail autora